Belvárosi miniszobrok nyomában
Az év elején a budai oldalon kerestünk fel miniszobrokat, tavasszal Veszprémben barangoltunk a város történetéhez kapcsolódó három szobor nyomában, most ősszel pedig nyakunkba vettük a belvárost, és Budapest 5. kerületében néztük meg Kolodko Mihály szobrait.
Ehhez segítségünkre volt Tittel Kinga: Kilátók és miniszobrok című könyve, aminek korábban több részét is ajánlottam már itt a blogon .
Az első Kolodko túránk alkalmával az interneten és itt-ott próbáltuk összeszedni az információkat az adott szoborról, amit felkerestünk, ehhez képest a veszprémi túrán már egy tájékoztató füzet alapján ismerhettük meg a szobrok történetét.
A mostani miniszobor vadászatot pedig már kifejezetten a Kilátók és miniszobrok című könyv alapján terveztem meg. Egymáshoz viszonylag közel, pár óra alatt besétálható területen bejelölgettem a könyvben található helyszíneket. Kiindulási pontunk a Szabadság tér volt, ahonnan több szobor is sétatávolságban megtalálható, kettő elvileg magán a téren.
Az egyik ilyen a Muppet show békája volt, aki az őszies időjárásra már egy piros sálat is kapott. (A gyerekeknek amúgy ez volt az egyik kedvence.) Azután a tér másik oldalán megnéztünk egy baltát, aminek helyén korábban egy usánka volt. Azt azonban egy képviselő baltával levágta, majd a Dunába dobta. Kolodko Mihály erre hamar egy újabb szoborral reagált, és így lett most ez a balta helye.
A másik Szabadság téri szobor pedig Süsü a sárkány miniszobra Bodrogi Gyulával együtt. Ez a szobor a korábbi tévészékház bejáratánál kapott helyet, azonban ottjártunkkor legnagyobb bánatomra nem volt a helyén. Nagy nehezen megtaláltuk a helyét, de sajnos nem tudtuk megnézni. Pedig nekem személy szerint az aznapi túrán ez lett volna a kedvencem.
Süsü hűlt helye után folytattuk a túrát és pár utcával arrébb megnéztük a Holdjárót, majd a rakparton elsétáltunk a Lufikutya szobráig. Ennek tetszett a legjobban a háttérsztorija, hogy miért pont oda és miért pont ezt a szobrot készítette el Kolodko Mihály. Egészen elképesztő honnan kap ihletet és az ötleteit hogyan valósítja meg. Fantasztikus.
Itt egyébként egy életnagyságú másik Kolodko szobor is található.
Ezután átmentünk egy másik életnagyságú szoborhoz a Jászai Mari tér közelébe, ugyanis az általunk aznap felkeresett miniszobrokból az utolsó a Columbo hadnagy szobra mögött található egy mókus pisztollyal. Ennek is kifejezetten érdekes a története, hogy hogyan kapcsolódik a Columbo szoborhoz és miért van fehér vonallal körberajzolva.
Amúgy többen is miniszobor nézőben voltak aznap, amikor mi is végigsétáltuk őket, és azt tapasztaltam nagyon népszerűek mindig ezek a kis alkotások, a budai oldalon és Veszprémben is sokan voltak kíváncsiak a szobrokra. Néhányan még a könyvről is érdeklődtek honnan van ilyen szuper útmutatónk 🙂 Szóval tényleg nagyon jó szívvel ajánlom, mert remek iránymutató remek sztorikkal.
A könyv első részében egyébként Budapest kilátóiról és tornyairól ír a szerző, úgyhogy már el is határoztuk a gyerekekkel, hogy legközelebb kilátó túrát fogunk tartani, mert rengeteg gyönyörű és érdekes történetű kilátót „rejt” a fővárosunk.
És természetesen maradt még jó néhány miniszobor Budapesten (a nagyvilágban, és még a belvárosban is, amit nem sikerült eddig megnéznünk), úgyhogy biztosan folytatjuk ezt a remek programsorozatot is.
Ha szerettek sétálni, ha érdekelnek a látványon kívül a háttértörténetek is, akkor Tittel Kinga könyveit igazán jó szívvel ajánlom, megannyi érdekességgel és információval gazdagodva térhettek majd haza.
A könyv a Kolibri Kiadó gondozásában jelent meg, itt tudjátok megvásárolni: Tittel Kinga: Kilátók és miniszobrok.
Ha érdekel a többi Kolodko túránk itt olvashattok róla, vagy megnézhetitek reels videón:
Barangoljátok be Veszprém városát gyerekekkel
Kolodko miniszobor túra a budai oldalon
Képek: a szerző saját képei
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg másokkal is, vagy látogass el további tartalmakért a Facebook és Instagram oldalamra, illetve kreatív ötletekkel pedig a Pinteresten is megtalálsz.