Könyvajánló,  Utazás

Ezeket a könyveket viszem magammal a nyaralásra

Javában tart a nyár, és ilyenkor talán jobban van idő olvasni, különösen a nyaralások alkalmával. Én is szeretem belevetni magam a könyvek által feltáruló világokba, és rengeteg könyvet kinéztem nyári olvasmányként, meglátjuk ezekből mennyit sikerül majd elolvasnom. Mindenesetre a nyaralásra is összeállítottam egy válogatást, ezeket szeretném magammal vinni:

Schmölcz Margit: Botticelli szerelmei

Ez egy csodálatosan szép borítójú könyv, maga a kinézete és a címe volt ami először magával ragadott, de aztán elolvastam a fülszöveget és nagyon izgalmasnak ígérkezik.

Négy reneszánsz erény: Igazságosság, Mértékletesség, Erő, Bölcsesség. Mi más kerülhetne egy vászonra, egy templom mennyezetére, egy főpap studiolójába, mint a hibátlan, tökéletes szépség?

A konyhalány és az apáca. A feleség és a mostohalánya. Négy nő, négy teljesen eltérő életút, amelyek metszéspontjában Esztergom városa és egy különleges tehetségű férfi, Sandro Botticelli áll.

Vágyak, vonzalmak, plátói és testi szerelmek, a reneszánsz Esztergom pezsgő lüktetése – Schmöltz Margit finom ecsetvonásokkal megfestett története egyedi élményt ígér.

2007-ben világszenzációt keltett a Vitéz János érsek esztergomi dolgozószobáját restauráló művészettörténészek – Wierdl Zsuzsa és Prokopp Mária – azon megalapozott hipotézisének bejelentése, hogy a falakat díszítő, a négy reneszánsz erényt ábrázoló freskók egyikét Sandro Botticelli, a firenzei iskola talán legjelentősebb festője készítette.

Schmöltz Margit regénye Botticelli esztergomi tartózkodásának és a freskó születésének állít emléket, magával ragadó mesét szőve mindabból, amit biztosan tudhatunk a mű keletkezéséről.

 

Anthony Doerr: Felhőkakukkvár

Valójában nem tudom mire számítsak ezzel a könyvvel kapcsolatban, de annyira megtetszett a sztorija (és a borítója), és egyébként is nagyon kedvelem az ilyen típusú könyveket, úgyhogy izgatottan várom.

1452.
A Konstantinápolyban élő, örökké kíváncsi Anna régi kéziratra bukkan egy kolostor romjai között.

Az egy égi város után kutató, ám balszerencséjére szamárrá vált birkapásztor, Aithón viszontagságait elregélő Felhőkakukkvár az egyetlen vigasza az árva lánynak, miközben a török ágyúk porrá zúzzák a halálra ítélt város falait. A ledőlő falak másik oldalán Omeir, egy ökörhajcsár fiú figyeli a rombolást: Annával való találkozása nemcsak az életüket, hanem kicsit a történelmet is megváltoztatja.

2020.
A nyolcvanas éveit taposó egykori hadifogoly, Zeno Ninis a nemrég megtalált antik regény, a Felhőkakukkvár színpadra állításán dolgozik lelkes ötödikes diákokkal egy amerikai kisváros könyvtárában.

A darab csalódásokkal és elfojtással teli hosszú élete csúcspontja, de eközben egy az élővilág pusztulása miatt elkeseredett kamasz merényletet készít elő a könyvtár földszintjén.

22. század.
Az Argos fedélzetén 310 nap óta magára maradt Konstance egyetlen társa a Sybil nevű mesterséges intelligencia és a Felhőkakukkvár fecnikre lejegyzetelt töredékei.

A fiatal lányt, aki sosem járt a Földön, egyetlen cél vezérli a kihalt űrhajón: megtudni, hogy az egykor az apja által mesélt történet hogyan élhette túl az enyészetet és a haldokló Földet, és hogyan jutott el a csillagok közé.

Rachel Cusk : A vendégház

Ez tipikusan az a könyv, amit nagyon szeretek olvasni, úgyhogy vannak elvárásaim a Vendégházzal kapcsolatban is, remélem nem fogok csalódni.

Egy középkorú nő, M. meghív egy híres művészt a távoli lápvidékre, a vendégházába, hogy ott alkosson. Nem hagyják nyugodni a férfi festményei, és abban bízik, a bennük megtalált művészi látásmód őt is közelebb viszi majd saját életének rejtélyéhez. Ám ahogy a hosszú, száraz nyár beköszönt, a férfi provokatív jelenléte maga is rejtélyessé válik M. számára, és felkavarja a visszavonultan élő család nyugalmát.
Rachel Cusk új könyve a bezáródás regénye – a női sorsról és a férfikiváltságokról, az emberi kapcsolatok geometriájáról és az életünket átszövő erkölcsi kérdésekről gondolkodtat el. És emlékeztet arra, hogy a művészet kockázatos játék – amennyire felemelő, éppannyira romboló is lehet.

„Miért élünk olyan fájdalmasan a történeteinkben? Miért szenvedünk annyira azoktól a dolgoktól, amiket mi magunk találtunk ki? Te érted, Jeffers? Egész életemben szabad akartam lenni, és a kislábujjamat sem voltam képes felszabadítani. Azt hiszem, Tony szabad, és a szabadsága nem tűnik valami nagy dolognak. Felszáll a kék traktorára, hogy lenyírja a megnőtt füvet, amit vissza kell vágni tavasszal, és nézem, ahogy nyugodtan pöfög fel és alá a nagy karimás kalapjában az ég alatt, előre-hátra a motorzúgásban.”

Ashley Flowers: Sok jó ember

Ez egy vérfagyasztó kriminek tűnik, amit szintén nagyon kedvelek, és mostanában nem is olvastam ilyesmit, úgyhogy ez a könyv szerintem a listám elején áll.

Sosem lehet tudni, mi történik a zárt ajtók mögött.

Margot huszonhat éves, nagyvárosban él, újságíróként dolgozik. Most visszatér a szülővárosába, mert nagybátyja ápolásra szorul. Gyerekkorában a szemközti házban élő lány, January eltűnt, órákkal később az árokban találták meg. Margot és January pontosan egyidősek voltak. Húsz év telt el, de Margot továbbra sem tud szabadulni az érzéstől, hogy akár ő is lehetett volna a másik kislány helyett. Ami a legrosszabb, a gyilkost azóta sem kerítették kézre.

Szülővárosa, az Indiana-beli Wakarusa pontosan olyan, mint amilyennek Margot régről emlékszik rá – fojtogató atmoszféra, titkolózó emberek. Aztán jön a hír, a szomszéd városkában eltűnt az ötéves Natalie Clark, kísértetiesen ugyanolyan körülmények között, mint ahogy annak idején January. Margot-ból előtörnek a régi érzések: megfogadja, hogy Natalie nyomára bukkan, és egyszer s mindenkorra megoldja January meggyilkolásának rejtélyét.

Charlotte McConaghy: Az utolsó vándorlás

Az utolsó vándorlást már nagyon rég szerettem volna beszerezni, és szerencsémre nagyon leárazva jött velem szembe az egyik szupermarketben, úgyhogy azonnal le is csaptam rá. Az fülszöveg alapján egy csodaszép, de megrendítő olvasmányra számítok.

Valamikor a közeli jövőben, amikor a globális klímaváltozás miatt egymás után halnak ki a fajok, Franny Lynch eltökéli, hogy követi a sarki csérek utolsó ismert kolóniáját az egész földgolyót átszelő utazásukon. Az apró madarak évente kétszer teszik meg az északi sarkkörtől a déli sarkkörig tartó távot, és a tudósok szerint ez lesz utolsó vándorlásuk, miután élőhelyeik pusztulása miatt nem élik túl az utat.

A fiatal nő a kihalt tengereket hiábavalóan kutató halászhajó, a Saghani fedélzetén ered a madarak nyomába a kiüresedő világban, valódi céljai azonban nem csupán a legénység többi tagja, hanem önmaga előtt is rejtettek. Milyen traumák, tragédiák és kétségbeesett remények hajtják őt és a legénységet ezen az őrült úton, Grönland partjaitól az Antarktisz olvadó jégmezőiig, és miért akar vándorlása végén Franny véget vetni az életének?

Guillaume Musso: Mi lesz velem nélküled?

És természetesen óriási kedvencem Musso sem maradhat ki. Szerencsére most jelent meg nemrég a legújabb könyve, úgyhogy ez biztosan bekerül a nyaralós pakkomba.

Az ember nem fordulhat nyugodt szívvel a jövő felé anélkül, hogy megértené és vállalná a múltat.

Az első szerelem egyben mindig az utolsó is.
Gabrielle-nek két férfi van az életében. Az egyik az első szerelme, Martin, a francia rendőrség műkincsrablásokra szakosodott sikeres nyomozója. A másik az apja, Archibald, a világ leghírhedtebb képtolvaja. Mindketten rég eltűntek az életéből, fájó űrt hagyva maguk után. Aztán egy nap újra felbukkannak, és fenekestül felforgatják Gabrielle ha nem is boldog, de nyugodt életét. A két férfi között különös rabló-pandúr játék veszi kezdetét, Gabrielle pedig ott őrlődik köztük, nem tud választani, mindkettőjüket szeretné a közelében tudni. Ám vannak párviadalok, amelyek csak az egyik vagy mindkét fél halálával végződhetnek. Hacsak…

És ha az gondoljátok túlzásnak tűnik ennyi könyv egy nyaralásra, valószínűleg igazatok van, különösen azért, mert egyik sem túl rövid, de majd meglátjuk melyikkel végzek addig a nyáron és amúgy sem árt ha inkább több könyv van nálam, mint kevesebb, sosem lehet tudni. Jártam már úgy, hogy keveset vittem, azóta inkább nem kockáztatok. 🙂 És annak ellenére, hogy ez az összeállítás nem tipikusan „nyaralós könyvekből” áll, egyik sem igazán könnyed, nyári olvasmány, azért olyanokat is szoktam olvasni, különösen nyáron. Egy-egy nehezebben emészthető könyv után, mindig olyan következik, abból a típusból Karen Swan nyári könyveit ajánlom, én is azt olvasom idén.

Korábban nyaralásra ajánlott könyvekről itt olvashatsz:

Utazz idén nyáron könyvekkel

Gyerekeknek balatoni mesekönyvek

 

 

freepik.com

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg másokkal is, vagy látogass el további tartalmakért a  Facebook és Instagram oldalamra, illetve a Pinteresten is megtalálsz.